Walka ze smogiem zaczyna się w twoim domu
W Polsce jest aż 5,5 mln budynków mieszkalnych, z czego 3,6 mln to budynki wybudowane przed 1989 rokiem – ich niska efektywność energetyczna znacząco pogłębia zjawisko smogu. Jak zadbać o czyste powietrze nad Polską? Rozwiązaniem jest kompleksowa termomodernizacja domów jednorodzinnych.
Z raportu „Szóste paliwo. Termomodernizacja budynków jednorodzinnych kluczem do rozwiązania problemu smogu w Polsce. Korzyści dla właścicieli budynków oraz dla gmin i kraju" przygotowanego przez ROCKWOOL Polska wynika, że około 70 proc. energii zużywanej przez gospodarstwa domowe przypada na ogrzewanie budynków. Do dziś w większości z tych budynków nie została przeprowadzona termomodernizacja, która poprawiłaby ich efektywność energetyczną. Jej poziom w Polsce jest wciąż na bardzo niskim poziomie. Zgodnie z danymi Instytutu Ekonomii Środowiska większość budynków jednorodzinnych ogrzewanych jest kotłami starego typu na paliwa stałe. To nie transport czy przemysł odpowiadają za powstawanie smogu. Jego przyczyną jest połączenie bardzo niskiej efektywności energetycznej nieocieplonych budynków jednorodzinnych z mało efektywnym spalaniem paliw stałych.
Liczy się kolejność działań
Termomodernizacja budynków powinna składać się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest ocieplenie domu – zawsze należy zacząć właśnie od izolacji, a dopiero potem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta